Densytometria - NZOZ GOMED PSZCZYNA

Pon-Pt 8.00-17.00


32 212 77 0832 212 77 08

GODZINY OTWARCIA


32 212 77 0832 212 77 08

Przejdź do treści

Badania na osteoporozę

Oferujemy Państwu szeroki zakres usług
CO TO JEST DENSYTOMETRIA ?
Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości (inaczej badanie densytometryczne). Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. W badaniu wykorzystuje się niskie dawki promieniowania X, które pozwalają określić stopień ubytku masy kostnej.
Badanie densytometryczne przeprowadza się zazwyczaj w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy.
Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej.

JAK PRZEBIEGA BADANIE ?
Densytometria to badanie szybkie, proste i – co najważniejsze – całkowicie bezbolesne. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała. Osoba, która będzie je przeprowadzać, poprosi Cię o położenie się na specjalnie wyściełanym blacie. Należy wybrać względnie wygodną pozycję, ponieważ przez kilka minut trzeba będzie w niej pozostać bez ruchu. W tym czasie zostanie prześwietlone Twoje biodro i/lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Czas trwania densytometrii to maksymalnie 20 minut.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.


NZOZ Gomed zaprasza do naszej placówki w Pszczynie
Zapraszamy wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości m. in. Tychy, Żory, Czechowice
Pszczyna 43-200
Dworcowa 8
tel. (32) 212 77 08
gomedpszczyna@gmail.com
www.gomed.info
Wróć do spisu treści